…….
Кое е първото нещо, което трябва да направите, ако пострадате при ПТП
Пътнотранспортното произшествие е шок. В първите минути човек често е уплашен, объркан и не мисли рационално. Именно тогава обаче се допускат най-големите грешки – грешки, които по-късно могат да струват здраве, справедливост или пари.
Но има едно нещо, което е по-важно от всичко останало.
Първото нещо, което трябва да направите, ако пострадате при ПТП е: да се погрижите за здравето си – своето и на своите близки, защото нищо не е по-важно от това. Не отказвайте медицинска помощ и се погрижете всичко да бъде надлежно документирано.
Много хора след катастрофа казват:
„Добре съм.“
„Нищо ми няма.“
„Само се ударих леко.“
А след няколко часа започват:
- болки във врата;
- световъртеж;
- главоболие;
- изтръпване на крайници;
- болки в кръста;
- паник атаки и безсъние.
При някои травми симптомите се появяват по-късно. Особено при:
- камшичен удар;
- мозъчно сътресение;
- травми на гръбначния стълб;
- вътрешни увреждания;
- психологически травми.
И тук идва огромният проблем:
Ако няма медицинска документация, които да са издадени веднага след ПТП, застрахователят винаги твърди, че травмите не са от катастрофата и вие не можете да докажете противното. И съгласете се, че може да е точно така. Ако веднага след ПТП сте заявил, че ви няма нищо, но след това се оплаквате от болки във врата – защо да не сте паднал в банята.
Затова – Не отказвайте преглед
Дори да мислите, че сте добре:
- посетете Спешна помощ;
- отидете на съдебен лекар или лекар специалист;
- направете необходимите изследвания;
- пазете всички документи.
Това включва:
- амбулаторни листове;
- снимки;
- скенери;
- рецепти;
- болнични;
- направления;
- фактури и касови бележки за лечение.
Тези документи по-късно могат да се окажат решаващи.
Не подписвайте нищо прибързано
След ПТП хората често подписват документи, без да разбират последствията.
Понякога:
- застраховател предлага „бързо обезщетение“;
- другият шофьор моли „да не се вика полиция“;
- служители настояват „само тук подпишете“.
Не подписвайте документи, които не разбирате напълно.
Снимайте всичко
Ако състоянието ви позволява:
- снимайте автомобилите;
- следите от удара;
- пътната обстановка;
- спирачните следи;
- регистрационните номера;
- травмите си.
Снимките често изиграват съществена роля при по-леките ПТП, при които не се прави оглед и не се изготвя фотоалбум от разследващите органи.
Внимавайте с адвокатите-лешояди в болниците, които често се възползват от състоянието ви на шок, в което сте в момента и ви пробутват документи и условия на работа, от които след това трудно можете да се откачите. Потърсете адвокат, който е специалист по такива дела и на когото можете да се доверите. В болниците висят посредници, а не адвокатите, които ще ви представляват след това.
Затова, ако пострадате при ПТП:
- Потърсете медицинска помощ.
- Документирайте всичко.
- Не подписвайте прибързано.
- Потърсете компетента правна помощ
…….
Ако сте пострадал при ПТП, искате справедлива присъда, висок размер на обезщетение и то в разумни срокове и при напълно прозрачни условия на работа, обадете ми се още сега!!!
Дългогодишният ми опит и тясната ми специализация като адвокат на пострадали при ПТП са гаранция за успех!!!
