Получаването на справедливо застрахователно обезщетение е само крайната цел, до която изминавам дълъг път със своите клиенти. Практиката ми показва, че добре воденото наказателно дело срещу виновния водач е също толкова важно, колкото гражданското срещу съответната Застрахователна компания.
Досъдебно производство след ПТП
Незабавно след настъпване на ПТП се извършва оглед на местопроизшествието и с това се слага началото на досъдебното производство /ДП/, водено от разследващия полицай под наблюдението на съответния прокурор – районен, ако се касае за ПТП с ранени и окръжен, ако от ПТП има загинали хора или същото е извършено умишлено.
По ДП се разпитват всички, известни свидетели, а те винаги са твърде малко, ако изобщо ги има. Най-добрият начин за намиране на свидетели е чрез изискване на справка за постъпили обаждания към телефон за спешни повиквания 112 във връзка с подадени сигнали за настъпилото ПТП.
Изготвят се авто-технически и съдебно-медицински експертизи. От съдебно-медицинската експертиза се установяват уврежданията на всички пострадали при ПТП и причинно-следствената връзка с ПТП, а от авто-техническата експертиза – вината на съответния водач.
Често се изискват справки от Института по метрология и хидрология, правят се трасологични експертизи, повторни огледи и ред други неща според конкретния случай.
Приключване на досъдебното производство след ПТП
След приключване на разследването се повдига обвинение, предявяват се материалите и се правят искания. Тук е моментът, ако нещо не Ви харесва или според Вас не отговаря на истината, да направите своите искания, тъй като в някои случаи няма да имате тази възможност на по-късен етап. Затова и на този етап от процеса задължително трябва да сте с адвокат и то не какъв да е, а специалист по ПТП.
Ако исканията на някоя от страните бъдат уважени от прокурора, делото се връща за доразследване и за извършването на допълнителни процесуално-следствени действия. И това отнема още мин. 2-3 месеца, а ако се изготвят експертизи, много повече.
Срокове за приключване на досъдебното производство за ПТП
По закон разследването трябва да приключи за 2 мес. Може би няма нито един случай в цялата страна, при който досъдебното производство да е успяло да приключи в рамките на този срок. В повечето случаи се изисква удължаване на срока. Мнозинството от случаите приключват за 6 до 8 мес., но има и досъдебни производства, които продължават с години.
След приключване на досъдебното производство делото се изпраща на прокурора, който има едномесечен срок да го внесе в съда. След влизането на делото в съда то би следвало да бъде насрочено в двумесечен срок за разпоредително заседания, но и тук сроковете са пожелателни, а не задължителни.
Съдебно производство по дела за ПТП
Как ще се развие съдебното производство и колко време ще отнеме зависи преди всичко от подсъдимия и от това дали той ще се признае за виновен и ще поиска споразумение, дали ще поиска делото да се гледа по реда на съкратеното производство или ще се опита да докаже, че не е виновен за ПТП и ще поиска разглеждане на делото по общия ред с разпит на всички свидетели и вещи лица.
– Ако подсъдимият реши да се признае за виновен, той би могъл да подпише споразумение с прокурора преди внасяне на делото в съда, при което пострадалите при ПТП не участват.
– Споразумение може да бъде подписано и в първото съдебно заседание с участието и след изричното съгласие на всички пострадали при ПТП, които са се конституирали като частни обвинители.
Споразумения за ПТП, при които има загинали хора, не се допускат.
– При определени предпоставки делата, при които има причинени само телесни повреди, могат да минат по реда на чл.78а от НК /Освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание/. В тези производства не се допуска участие на лицата, пострадали при ПТП.
– Делото би могъл да се разгледа и по реда на съкратеното съдебно следствие при две хипотези:
- „Подсъдимият и неговият защитник, гражданският ищец, частният обвинител и техните повереници могат да дадат съгласие да не се провежда разпит на всички или на някои свидетели и вещи лица, а при постановяване на присъдата непосредствено да се ползва съдържанието на съответните протоколи и експертни заключения от досъдебното производство.”.
- „Подсъдимият може да признае изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, като се съгласи да не се събират доказателства за тези факти.”.
Решение за предварително изслушване на страните се взема от съда служебно или по искане на подсъдимия.
При втората хипотеза подсъдимият получава снизхождението на закона и при постановяване на осъдителна присъда, /защото той може да признае всички фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, но въпреки това да пледира невинен/ съдът е длъжен да намали определеното наказание лишаване от свобода с една трета. В случаите обаче, когато са налице изключителни или многобройни смекчаващи обстоятелства, съдът може да наложи наказание под най-ниския предел.
Съдът не може да отхвърли искането на подсъдимия по т.2, ако са налице съответните предпоставки.
– Третата възможност, която стои пред подсъдимия е разглеждането на делото по общия ред.
Това е най-неблагоприятната процедура както за пострадалите, така и за подсъдимия. За пострадалите, защото означава, че подсъдимият ще оспорва вината си, а за подсъдимия, защото се лишава от възможността да се възползва от облекченията, които законът предвижда при определяне на наказанието. На едно такова дело са му нужни средно около 2г., за да премине през всички инстанции, но има и такива, които продължават по 5г. например.
Участието на добър адвокат на този етап е задължително, като освен размера на наказанието е от съществено значение да се обърне особено внимание на това да бъде елиминирана за в бъдеще възможността на ЗК да твърди, че е налице съпричиняване от страна на пострадалия – непоставяне на предпазен колан, управление с превишена скорост, неправилно пресичане и други. Още по-наложително е да бъдете представлявани от правилния човек, ако има опасност вината да бъде прехвърлена върху пострадалия и подсъдимият да бъде оправдан.
Делото, което се води от държавата, е единственото наказателно дело срещу виновния и наказанието, постановено в хода на това производство, е единственото, което може да бъде изтърпяно от подсъдимия.
Когато от ПТП е причинена смърт или телесна повреда на повече от 1 лице, пострадалият има правото да реши дали да участва в наказателното производство или не, но не и дали виновният да бъде осъден.
В случай, че има причинени телесни повреди само на едно лице, то може да изрази своето желание делото да бъде прекратено.
Наказателно производство не се образува, а ако е образувано се прекратява, ако се установи, че на пострадалия са причинени леки телесни повреди или когато имуществените вреди и телесната повреда са причинени на съпруг, възходящ, низходящ, брат или сестра.
Наказанията, които се предвиждат при ПТП:
Чл. 342. (Изм. – ДВ, бр. 95 от 1975 г., изм. – ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) (1) (Изм. – ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Който при управляване на подвижен железопътен състав, въздухоплавателно средство, моторно превозно средство, плавателен съд, бойна или специална машина наруши правилата за движение, като допуска причиняването на телесна повреда или смърт на другиго, се наказва с лишаване от свобода до две години или с пробация.
(2) (Нова – ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) Същото наказание се налага и на работник или служител по транспорта, който наруши правилата за експлоатация или изискванията за добро качество на ремонта на подвижния състав, на пътищата или на съоръженията, като допуска причиняването на телесна повреда или смърт на другиго.
(3) (Предишна ал. 2, изм., – ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) Ако с деяния по предходните алинеи умишлено са причинени смърт, телесна повреда или значителни имуществени вреди на другиго, наказанието е:
а) при причиняване на значителни имуществени вреди – лишаване от свобода от една до десет години;
б) при причиняване на средна или тежка телесна повреда на едно или повече лица със или без имуществени вреди – от три до дванадесет години;
в) (Изм. – ДВ, бр. 85 от 1998 г.) при причиняване на смърт на едно или повече лица със или без последиците по букви „а“ и „б“ – лишаване от свобода от десет до двадесет години, а в особено тежки случаи – от петнадесет до двадесет години или доживотен затвор.
(4) (Предишна ал. 3, изм. – ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. – ДВ, бр. 89 от 1986 г., изм. – ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) В случаите по алинея 3, букви „а“ и „б“ съдът лишава виновния от правата по чл. 37, ал. 1, точки 6 и 7. В случаите по буква „в“ лишаването от тези права е завинаги.
Чл. 343. (Изм. – ДВ, бр. 95 от 1975 г., изм. – ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) (1) Когато с деяния по предходния член по непредпазливост са причинени:
а) (изм. – ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) значителни имуществени вреди, наказанието е лишаване от свобода до една година или пробация;
б) (изм. – ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) тежка или средна телесна повреда, независимо дали са настъпили последиците по буква „а“, наказанието е лишаване от свобода до четири години за тежка телесна повреда и до три години или пробация за средна телесна повреда;
в) (изм. – ДВ, бр. 60 от 2012 г., в сила от 08.09.2012 г., изм. – ДВ, бр. 67 от 2023 г.) смърт, независимо дали са настъпили последиците по буква „а“, наказанието е лишаване от свобода от три до осем години, а в особено тежки случаи – лишаване от свобода от пет до дванадесет години.
(2) (Нова – ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. – ДВ, бр. 86 от 2005 г., в сила от 29.04.2006 г., изм. – ДВ, бр. 95 от 2016 г.) Наказателното производство се прекратява, ако пострадалият поиска това:
1. за престъпления по ал. 1, буква „а“;
2. за престъпления по ал. 1, буква „б“, когато спрямо дееца не е било прекратявано наказателно производство на това основание през последните пет години.
(3) (Доп. – ДВ, бр. 21 от 2000 г., предишна ал. 2 – ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. – ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г., доп. – ДВ, бр. 60 от 2012 г., в сила от 08.09.2012 г., доп. – ДВ, бр. 67 от 2023 г.) Ако деянието е извършено в пияно състояние или след употреба на наркотични вещества или техни аналози или лицето без медицински причини откаже да бъде тествано за алкохол и/или наркотични вещества, или техните аналози или от него е настъпила телесна повреда или смърт на повече от едно лице, или деецът е избягал от местопроизшествието, или е управлявал, без да има необходимата правоспособност, когато такава се изисква по закон, както и след превишаване на разрешената скорост в населено място с повече от 50 км/ч или ако деянието е извършено след преминаване на червен сигнал на светофарната уредба, или на пешеходна пътека наказанието е:
а) (изм. – ДВ, бр. 60 от 2012 г., в сила от 08.09.2012 г., изм. – ДВ, бр. 74 от 2015 г.) при тежка или средна телесна повреда – лишаване от свобода от една до шест години, а в особено тежки случаи – лишаване от свобода от две до десет години;
б) (изм. – ДВ, бр. 74 от 2015 г., изм. – ДВ, бр. 67 от 2023 г.) при смърт – лишаване от свобода от пет до петнадесет години, а в особено тежки случаи – лишаване от свобода от десет до двадесет години.
(4) (Предишна ал. 3 – ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Наказанието по буква „б“ на предходната алинея се налага и когато е настъпила смърт на едно или повече лица и телесна повреда на едно или повече лица.
(5) (Нова – ДВ, бр. 67 от 2023 г.) В случаите по ал. 3 и 4 съдът може да отнеме в полза на държавата въздухоплавателното средство, моторното превозно средство, плавателния съд или специалната машина, което е послужило за извършване на престъплението и е собственост на дееца, а когато деецът не е собственик – да присъди равностойността му.
Ако деецът след деянието е направил всичко, зависещо от него за оказване помощ на пострадалия или на пострадалите при ПТП, се предвиждат по-леки наказания.
Чл. 343а. (1) (Нов – ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., предишен текст на чл. 343а – ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Ако деецът след деянието по предходния член е направил всичко, зависещо от него за оказване помощ на пострадалия или на пострадалите, наказанието е:
а) (изм. – ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) по ал. 1, буква „б“ – лишаване от свобода до три години при тежка телесна повреда и лишаване от свобода до две години или пробация при средна телесна повреда;
б) по ал. 1, буква „в“ – лишаване от свобода до четири години;
в) по ал. 2, буква „а“, когато е причинена средна или тежка телесна повреда на повече от едно лице – лишаване от свобода до четири години, а в особено тежки случаи – до шест години;
г) по ал. 2, буква „б“, когато е настъпила смърт на повече от едно лице – лишаване от свобода от две до десет години, а в особено тежки случаи – от три до дванадесет години.
(2) (Нова – ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. – ДВ, бр. 86 от 2005 г., в сила от 29.04.2006 г.) За престъпление по ал. 1, буква „а“ наказателното производство се прекратява, ако пострадалият поиска това.
Ролята на адвоката
Добрият адвокат може да осигури едно по-сериозно наказание за виновния, но не и извън рамките на закона и на съдебната практика. Когато водачът е с чисто съдебно минало, има шофьорска книжка и не е употребил алкохол и/или наркотични вещества или техните аналози, същият не е избягал от местопроизшествието с цел да се укрие, е трудно, да не казвам почти невъзможно, да му бъде наложено ефективно наказание. Изключения са ПТП, причинени в хода на условни присъди, предходни осъждания, множество нарушения, много пострадали при ПТП, грубо нарушаване на правилата за движение по пътищата и други частни случаи.
За повече информация и консултация ми се обадете още сега – 0896198919